Ukryte strony

Ustawienie stron ukrytych mozna zrobić w dwóch etapach

  • Dostosowujemy menu nawigacji do naszych potrzeb.
  • Definiujemy Strefę Prywatą.

 

 

 

 

 

 

Oto przykład Menu Nawigacji.

Jedynie Strona Główna jest widoczna i nie będzie ona chroniona hasłem. Reszta stron będzie Ukryta - o czym informuje nas przekreślony symbol oka.


Tutaj dostosujemy nazwy stron do naszych potrzeb.

Klikamy na Zapisz i Zamknij

 

Teraz idziemy do Panelu Administratora, gdzie klikamy po kolei na moduł Ustawienia > Strona Internetowa > Bezpieczeństwo i klikamy na "edytować".

Zmienić metatag w head.

W nowo otwartym oknie wypełniamy:

  • Imie:(Nazwa Strefy) np. Strefa Prywatna
  • Hasło: hasłoskomplikowane 

Następnie, zaznaczamy strony, które chcemy ukryć w Strefie Prywatnej, co daje nam strukturę podobną do tej widocznej po lewej stronie.

W wersji Free Jimdo, możemy stworzyć tylko jedną strefę prywatną, co staje się problemem w przypadku, gdy przewidzieliśmy strony dla dwóch czy trzech grup osób i jeżeli ich członkowie mają mieć prawo dostępu tylko i wyłącznie do stron swojej grupy.

Jest to opcja zarezerwowana dla Jimdo Pro i Businness.

W wersji Free możemy spróbować następującego triku. Jeżeli nie możemy zmieniać hasła zmieńmy więc nazwy stron. Wykorzystajmy fakt, że w polu adresowym przeglądarki, Jimdo wyświetla nazwy stron w sposób uproszczony bez charakterów „serwisowych”– jeżeli tak je możemy nazwać.

Nazwa strony umieszczona jest na końcu adresu strony głównej lub strony która, jest basą dla menu wielopoziomowego.

Ci, którzy wiedzą, że witryna doyouspeakjimdo, której adres jest http://doyouspeakjimdo.jimdo.com/ posiada ukrytą stronę "blogtest/"- mogą ją zobaczyć "dopisując" jej nazwę blogtest/ bezpośrednio w polu adresowym nawigatora. Nie zapomnijcie o końcowym „slashu” i przestrzeganiu pisowni .

W ten sposób, jeżeli zmienimy nazwę strony Nowy Rok na NRdftXcB2lo   i podamy ją członkom grupy Rodzina, jest małe prawdopodobieństwo, że członkowie grupy Znajomi również ją zobaczą nie znając jej nazwy.
 

Natomiast wszyscy mogą wejść na strony Księga Gości i Kontakt, gdyż są to strony Utajone, ale nie zabezpieczone hasłem. Wystarczy, że wiedzą o ich istnieniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być ewentualnie umieszczenie w nagłówku head, następujacej lini kodu:

Zmienić metatag w head.

Jest to metatag, który informuje roboty-szperacze Google i inne, że nie życzmy sobie indexowania naszych stron ani linków na nich się znajdujących. Ale to jest teoria, a wiemy, że nie zawsze sprawdza się ona w praktyce.

 

Jest to przykład tylko, gdyż nie należy oczywiście zmieniać tego tagu, jeżeli zależy nam  na jak najlepszym indexowaniu i pozycjonowaniu naszej witryny.

 

Up

Write a comment

Comments: 0